Чи об’єднається Калуш із селами району?
Чи об’єднається Калуш із селами району?
Верховна Рада прийняла закон, який дозволяє містам обласного значення гуртувати навколо себе навколишні села
Нещодавно Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроект №6466 щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення.
Законопроект дозволяє громадам за спрощеною процедурою приєднуватися до міст обласного значення.
Як відомо, в Україні є 187 міст обласного значення, три з них – Лиман, Балта і Біляївка – скористалися законом про добровільне об’єднання територіальних громад ще у 2015 році, коли в країні пройшли чергові місцеві вибори. Тоді ж навколо міст обласного значення було створено ще декілька ОТГ, але там Центральна виборча комісія не дозволила провести перші вибори через необхідність, на думку ЦВК, змінювати межі районів. Після цього великі міста залишилися поза процесом об’єднання громад. Тож у них відпала мотивація до об’єднання і через позицію ЦВК, і через те, що голови міст, які тільки-но перемогли на виборах, не хотіли перевиборів.
Законопроект №6466 дозволить містам обласного значення згуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради і стати центром об’єднаної громади без зайвих бюрократичних процедур.
Трохи історії
Нагадаємо, що влада Калуша мала намір об’єднати місто з районом ще декілька років тому, коли не було ані законодавчої бази, ані адміністративно-територіальної реформи загалом. Це питання, зокрема, лобіював тодішній міський голова Калуша Ігор Насалик.
У 2012 році у ВРУ було навіть зареєстровано законопроект «Про експеримент з проведення адміністративно-територіального реформування на території Калуського району та міста Калуша Івано-Франківської області». Але незважаючи на агітацію з боку місцевої влади, більшість мешканців сіл висловилися проти такого об’єднання, адже побоювалися, що при об’єднанні села втратять свої землі. Не змінила рішення жителів Калуського району і умова міської влади, згідно з якою для продовження програми безкоштовного медикаментозного забезпечення сільські ради мали підписати меморандум про співпрацю, один з пунктів якого – підтримка територіально-адміністративної реформи.
Після цього у 2014 році Ігор Насалик, вже будучи народним депутатом, зареєстрував фактично ідентичний законопроект. Майже в той же час в Україні стартувала реформа з децентралізації і на рівні областей почали створювати перспективні плани формування об’єднаних територіальних громад. Калуська РДА зі свого боку подала проект, за яким місто і увесь район мали стати однією громадою, але сільські ради були проти і розробили проект на п’ять ОТГ у районі і без Калуша.
У 2015 році міська влада в черговий раз звернулася до сільських рад з пропозицією об’єднатися в одну громаду, але знову безрезультатно. З того часу і донедавна це питання фактично більше не порушувалося.
Хто, до кого і коли?
За останньою редакцією перспективного плану на території Калуського району має бути три об’єднані територіальні громади: Верхнянська, Войнилівська та Калуська міська ОТГ.
Щодо Верхнянської ОТГ, то вона успішно функціонує з 2015 року. До її складу входить 12 сіл: Болохів, Верхня, Вилки, Гуменів, Довгий Войнилів, Завадка, Збора, Іванкова, Кулинка, Негівці, Станькова та Степанівка.
Войнилівська ОТГ була створена наприкінці минулого року і до її складу увійшли Войнилівська селищна (Войнилів, Довпотів, Дубовиця, Середня) та Первевозецька сільська ради (Перевозець, Кудлатівка, Павликівка, Слобідка). Крім того, згідно з затвердженим перспективним планом до неї мали б згодом додатися Луківська, Сівко-Войнилівська і Томашівська сільські ради.
Враховуючи те, що уряд на підставі неспроможності не затвердив Новицьку та Підмихайлівську ОТГ, усі інші села Калуського району мали б об’єднатися з містом в Калуську міську ОТГ.
Проте, якщо декілька років тому міська влада всіляко ініціювала таке об’єднання, то наразі не форсує події.
– Робоча група, яка обговорювала децентралізацію, прийняла рішення розробити проект звернення до сільських рад з пропозицією об’єднання у Калуську ОТГ, але поки що це питання на розгляд сесії міської ради не виносилося, – розповідає начальник відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Калуської міської ради Тарас Нижник. – Яким буде рішення депутатів з цього приводу – невідомо.
Вичікувальну позицію зайняли, до слова, і сільські ради. Зокрема, сільський голова Завою Василь Романів, з яким вдалося поспілкуватися журналісту «НК», повідомив, що вони ще не радилися з громадою села щодо об’єднання з містом.
– Мешканці Завою свого часу висловилися за об’єднання у Підмихайлівську ОТГ, але з цим, як відомо, не склалося, – відзначає В. Романів. – Щодо об’єднання з Калушем, то поки що ми ще не проводили опитування громадян. До речі, від міської влади нам наразі теж жодні пропозиції не надходили.
Схожа позиція і у сільської ради Сівки-Калуської. Там повідомили, що це питання ще не вивчали. Думку громади щодо об’єднання з Калушем планують дізнатися найближчим часом.
Що буде далі?
Якщо міська рада на найближчій сесії міської ради затвердить текст звернення і адресує його відповідним сільським радам, то, вочевидь, розпочнуться підготовчі роботи щодо об’єднання міста і окремих сіл Калуського району у Калуську територіальну громаду.
Натомість, якщо рішення міської ради буде негативним, то у найближчих два роки нічого не зміниться, а далі буде утворена Калуська ОТГ. Щоправда, тоді етап добровільності завершиться і те, які сільські ради увійдуть до Калуської ОТГ, визначатиме своїм рішення Верховна Рада України.
Тетяна ЯНІЦЬКА.
Такої повені наше місто не бачило з липня 2008 року. Тоді від стихії, яка вирувала три дні здебільшого в західних областях України, теж найбільше постраждала Івано-Франківщина. В 488 населених пунктах області стихія тоді призвела до підтоплень майже 23 тисяч житлових будинків. У річках Дністер та Прут, які протікають поблизу деяких населених пунктів, рівень води піднявся […]
Голова Калуської окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №85, до якого входять місто Калуш, Калуський, Рогатинський райони та частина Галицького району, Ігор Очкур у розмові з журналістом «НК» повідомив, що вибори на нашому окрузі пройшли без скарг, скандалів та грубих порушень. – Ці вибори були особливі тим, що людям довелося обирати Президента серед рекордної кількості […]