ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» – потужне підприємство України
ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» – потужне підприємство України
Товариство «КАРПАТНАФТОХІМ» – це високорозвинений промисловий комплекс із закритим технологічним циклом. Підприємство є єдиним в Україні виробником такої хімічної і нафтохімічної продукції, як етилен, бензол, фракції С9, каустичної соди, а також поліетилену та полівінілхлориду суспензійного.
Розгалужена мережа автомобільних доріг і залізничних колій, невелика відстань до кордонів з Польщею, Румунією, Угорщиною, Словаччиною, наявність етиленопроводу між підприємством і Тисайським хімічним комбінатом в Угорщині створювало вигідні передумови для інтеграції підприємства в європейську виробничу і торгівельну діяльність.
Саме з цією метою в 2010 і 2011 роках на підприємстві було реалізовано два великих інвестиційних проекти, зокрема збудовано установки хлору і каустичної соди мембранним методом за технологією фірми UHDE (Німеччина), та з виробництва полівінілхлориду суспензійного за технологією теж німецької фірми Vinnolit.
Діюча нині в ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» унікальна технологічна конфігурація дозволяє збалансувати матеріальні та енергетичні потоки щодо переробки вуглеводневої сировини, виробництва етилену та його переробки в полімери – поліетилен та полівінілхлорид суспензійний.
Але в силу різних як об’єктивних, так і суб’єктивних причин у період з жовтня 2012 року по червень 2017 виробництва нашого підприємства не працювали. Хоча його колектив у цей період робив все можливе, аби зберегти в належному стані технологічне обладнання установок з метою його успішного майбутнього пуску.
І надії калуських нафтохіміків, жителів міста Калуша виправдалися у червні 2017 року, коли виробництва «КАРПАТНАФТОХІМу» після тривалого простою, незважаючи на всі перепони і сумніви, знову запрацювали. Задля цього на законодавчому рівні в Україні було впроваджено світову практику оподаткування імпортної нафтохімічної сировини для потреб нашого олефінового виробництва, впроваджено заходи з належного забезпечення підприємства енергоресурсами і в першу чергу від Калуської ТЕЦ.
Пуск виробництв сприяв і поліпшенню ситуації у колективі підприємства, чисельність якого зросла на 680 чоловік і нині становить 2602 працівника. Протягом минулого року заробітна плата працюючих на підприємстві виросла на 52 відсотка. Зростає вона і в 2018 році і нині середня зарплата працівників «КАРПАТНАФТОХІМу» становить понад 13 тисяч гривень.
Відновлення роботи виробництв «КАРПАТНАФТОХІМу» має позитивне значення для економіки України, Прикарпаття і нашого міста Калуша. За підсумками 2018 року підприємство в цілому сплатить у бюджет всіх рівнів податків та обов’язкових платежів близько 257 млн гривень, з яких близько 150 мільйонів – у бюджет Калуша.
Так, коротко про нинішні будні колективу нашого підприємства. Але, як мовиться, життя не стоїть на місці, що змушує нас шукати нові шляхи поліпшення господарської діяльності та розвитку. І вже в найближчій перспективі на підприємстві планується реалізація нових інвестиційних проектів, що розраховані на більш глибоку переробку сировини та випуск нових видів продукції, які мають нині попит на ринку.
Зокрема, в найближчій перспективі планується будівництво установок з переробки фракції С4 і отримання таких нових продуктів, як 1,3 бутадієн і метилтретбутиловий ефір (МТБЕ), та з виробництва пероксиду водню та окису пропілену. Перспективними і економічно обґрунтованими є для нас ці проекти тому, що для їх виробництва будуть використовуватись фракції піролізу олефінової установки, а обслуговуватимуть їх наші спеціалісти.
Рішення 18 серпня прийняв Шевченківський районний суд Києва Нагадаємо, що в липні цього року під арештом опинилися активи калуського підприємства на суму понад 2,3 млрд грн, а також 35 об’єктів нерухомості. Таке рішення було скасоване після розгляду Шевченківським районним судом клопотання юристів підприємства. Рішення суду про зняття арешту з активів підприємства оскарженню не підлягає.