Калуш у воді… Проливні дощі, які буквально накрили Прикарпаття та Калущину 20 травня, завдали чималої біди людям.
Калуш у воді… Проливні дощі, які буквально накрили Прикарпаття та Калущину 20 травня, завдали чималої біди людям.
Такої повені наше місто не бачило з липня 2008 року. Тоді від стихії, яка вирувала три дні здебільшого в західних областях України, теж найбільше постраждала Івано-Франківщина. В 488 населених пунктах області стихія тоді призвела до підтоплень майже 23 тисяч житлових будинків. У річках Дністер та Прут, які протікають поблизу деяких населених пунктів, рівень води піднявся на 7-10 метрів.
У Калуші тоді внаслідок повені було загалом підтоплено 2,5 тис. будинків, а сума завданих стихією збитків склала 31,5 млн грн, з яких 22 млн гривень – це ті збитки, яких зазнали мешканці міста.
Стихія забрала життя 62-річного калушанина
Якої шкоди завдали проливні дощі громаді Калуша як безпосередньо 20 травня, так і в попередні дні, ще наразі важко сказати. У місті створено штаб з ліквідації наслідків стихії, який і має визначити всі ті збитки, які зазнало місто та його мешканці. Але вже очевидно, що шкоди завдано дуже багато і далеко не все можна й підрахувати.
За інформацією рятувальників, яка була отримана вранці 21 травня, на території Калуша було врятовано 35 осіб, з яких п’ятеро дітей, відбуксировано десятки автомобілів, в тому числі два автобуси з людьми. А ще через стихію у Калуші могли загинути 300 собак із «Дому Сірка». Але найболючіша звістка надійшла 20 травня із житлового масиву Підгірки. Там повенева вода із Млинівки накрила 62-річного калушанина, який разом із сином намагався завадити стихії. Тіло чоловіка знайшли лише наступного дня неподалік Калуської ЦРЛ.
Найбільше постраждали Підгірки, але попливли й Загір’я, Хотінь…
21 травня на засіданні виконавчого комітету Калуської міської ради про ситуацію, що склалася в місті напередодні, поінформував міський голова Ігор Матвійчук.
За його словами, 20 травня у Калуші внаслідок проливного дощу підтопило центральні вулиці міста, проте на ранок 21 травня вода залишалася лише частково на вул. Б. Хмельницького і Січових стрільців.
Найбільше від зливи постраждав мікрорайон Підгірок, який почало затоплювати ще в попередні дні, проте цього разу частково попливли Загір’я та Хотінь. За приблизними підрахунками, у Калуші затопило близько тисячі житлових будинків.
Також велика вода наробила шкоди на вулицях Козоріса і Симиренка, які розташовані в районі залізничного вокзалу. Тут будинки затоплювало з дороги, тож рух вулицею перекрили, щоб зменшити переливи води внаслідок проїзду автотранспорту, а загрозливі місця закладали мішками з піском. Подекуди вода стояла на рівні вікон. Із чотирьох будинків на вул. Симиренка (№1, 3, 5 і 7), а також на вул. Данила Галицького, 45, треба було евакуйовувати людей, проте вони відмовилися. Погодилися на евакуацію лише двоє калушан, які проживають на вул. Грушевського, 105, їх перевезли в безпечне місце.
Зливова система заледве приймала воду…
Ігор Матвійчук також зазначив, що зливова каналізація в місті працювала на межі, насоси КНС-3 не були спроможні відкачати ту воду, яка надходила.
«Якби на 30 сантиметрів ще піднялася вода, то насоси затопило б, проте система витримала. Щоб зменшити навантаження, на ніч по місту відключали воду. У центральній частині подачу води відновили о 6-ій ранку, а в районі вулиць Б. Хмельницького і В. Стуса – близько 10-ої», – розповів міський голова.
З цього приводу варто пригадати, що під час повені в 2008 році водозабір у Хотіні був повністю затоплений, а водозабірні споруди в Добрівлянах підтоплені.
Він також додав, що рівень води на Лімниці піднявся поки що на 80 сантиметрів, а ось у Млинівці – на 1,4 метра. Тому допоки Млинівка не увійде в русло, відкачування води з підтоплених водами територій проводити недоцільно. Проте міська влада вже звернулася до області з проханням допомогти з технікою для відкачування води.
На Домбровському кар’єрі і хвостосховищах ситуація нормальна, рівень не є критичним.
Робочі групи визначатимуть, кому і яку допомогу слід надати…
За інформацією першого заступника міського голови Галини Романко, 20 травня о 19.30 під керівництвом міського голови Ігоря Матвійчука екстрено провели засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому заслухали керівників спеціалізованих служб цивільного захисту про фактичну ситуацію, яка склалась на території міста, та спланували проведення першочергових невідкладних робіт з метою безперебійної роботи систем життєзабезпечення населення міста, відведення води з домогосподарств та вулиць міста, очищення вулиць від нанесеного сміття.
Рішенням комісії було утворено штаб з ліквідації наслідків даної негоди з представників відповідних служб, який сформував 10 груп для подворового обстеження підтоплених територій для визначення збитків та наслідків надзвичайної події.
Відповідно 21 травня групи, до складу яких входять працівники виконавчих органів міської ради і поліції, розподілили між собою вулиці і почали документувати факти підтоплень. Цього разу обстеження проводитимуть не лише за заявами, а в найпроблематичніших районах від хати до хати. Відповідно складатимуться акти, в яких зазначатимуть ступінь підтоплень: підтоплений будинок, вода у хаті; підтоплений підвал житлового будинку; підтоплені присадибні чи господарські споруди; підтоплені городи. Проводитимуть також і фотофіксація завданої шкоди. За підсумками роботи цих груп сформують реєстр постраждалих, тоді можна буде визначити й завдані збитки.
Робочі групи визначатимуть, кому і яку допомогу необхідно надати. Ця робота, звісно, забере не один день, бо обсяг значний.
Як зазначила Галина Романко, до міської ради з проводу підтоплень масово звертаються мешканці Підгірок, Хотіня, Загір’я й інших мікрорайонів міста. Люди пишуть заяви і подають їх у загальний відділ міської ради. На ранок 23 травня у загальному відділі було зареєстровано 550 заяв. Водночас посадовець наголосила, що зважаючи на ту шкоду, яку не перший рік жителям міста завдає стихія, вони б мали страхувати своє майно, щоб отримати хоч якусь компенсацію.
Стосовно закладів бюджетної сфери, то, за словами Галини Романко, підтопило лише підвали у четвертій, сьомій школах, ліцеї №10 та гімназії.
21 травня у Калуші відбулося чергове засідання обласної комісії з питань ТЕБ і НС. Йшлося про фінансову допомогу місту лише на відновлювальні роботи. Загалом міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визнала підтоплення як надзвичайну ситуацію місцевого рівня. Тож компенсація збитків постраждалим людям може відбуватися винятково за рахунок бюджету міста. Проте це питання наразі ще не обговорювали.
Додамо, що у минулому році в Калуші в бюджеті на виплати компенсації мешканцям, які постраждали від підтоплень через проливні дощі 28 червня, передбачили 200 тис. гривен. Кошти отримали 103 мешканці міста. Сума виплат коливалася від 1,5 до 8 тис. гривень і залежала від категорії збитків. Окрім виплати допомог, у минулому році, за словами Галини Романко, з бюджету профінансували близько 400 тис. гривень на відновлювальні роботи в мікрорайонах підтоплень.
Анатолій ГЕТЬМАНЧУК.
Людмила ПАСТУШОК.
P.S. Коли матеріал був підготовлений до друку, стало відомо, що міська влада зверталася з приводу підтоплення до Кабінету Міністрів і наразі до Калуша прибула комісія ДСНС України. Про це під час сесії Калуської міськради 23 травня повідомив міський голова Ігор Матвійчук.
Якщо вам необхідна екстрена допомога звертайтесь цілодобово за телефонами:
6-00-26 управління з питань надзвичайних ситуацій;
6-00-19 приймальня міського голови;
101 УДСНС України.
Голова Калуської окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №85, до якого входять місто Калуш, Калуський, Рогатинський райони та частина Галицького району, Ігор Очкур у розмові з журналістом «НК» повідомив, що вибори на нашому окрузі пройшли без скарг, скандалів та грубих порушень. – Ці вибори були особливі тим, що людям довелося обирати Президента серед рекордної кількості […]
Вчора відбулася 54-та сесія Калуської міської ради, на розгляд якої було винесено низку важливих для життєдіяльності міста питань. Також депутати заслухали звіт міського голови Ігоря Матвійчука про роботу виконавчих органів міської ради за 2018 рік. Мер Калуша розповів про надходження і видатки міського бюджету. За його словами, минулого року найбільше коштів з міської казни було […]